pondelok 26. augusta 2013

Krmivo po celý rok

Rastlinné krmivo z prírody                                            
Prírodné rastliny:
Všetky druhy tráv,púpava ,pupenec,
skorocel,podbeľ,loboda,mrlík,hviezdica,
vika,´datelina, lucerna,jahoda,sedmokráska.

Liečivé bylinky:
nechtík,rumanček,šalvia,myší chvost.

Na ohrýzanie:
Hojné dávky vetvičiek/pukov/listov liesky,buka,
jadrové ovocie(jablko,hruška).Menšie
množstvo:javor,breza,jelša,lipa,topoľ,vŕba,
jedľa,smrek.

          


Krmivo z kuchyne a záhrady:
Zelenina:mrkva s vňaťou,fenikel,zeler stopkový,brokolica,uhorka,
zeler buľvový,tekvica,cukina,paštrnák,repka olejná,biošaláty.
V zime valeriánka poľná,šalát.Čínska kapusta a kalerábové listy
iba obmedzene.Ostatné kapustovité zeleniny nepodávať(nadúvajú)

      

Ovocie:jablko, hruška,jahoda,malina.

Zdravá výživa

Tipy odborníčky na králiky - Moniky Wegler

Seno:Ako základnú zložku potravy ho králiky potrebujú mať stále k dispozícii v dostatočnom množstve.

Čerstvé a čisté : Ovocie a zeleninu  dobre umyte a podávajte iba čerstvé . Zvyšky krmiva odstráňte z klietky najneskôr nasledujúce ráno .

Pravidelné kŕmenie : Najvhodnejší čas kŕmenia je ráno a večer.Trpasličie králiky si naň zvyknú a vy tak ľahko zistíte ,že niektoré zvieratko stratilo chuť do jedla (možný príznak ochorenie).

Zmena potravy : náhla zmena druhu potravy je pre králika ako jed . Treba ju zavádzať postupne a v malých dávkach .

Kontrola hmotnosti : Ak zvieratká občas odvážite ,včas zistíte ,či majú nadváhu.Treba ich potom kŕmiť diétne (seno,voda a dostatok pohybu ).

Čo veľmi škodí : Nepodávajte krmivo ,ktoré je zmrazené , hnilé,plesnivé,alebo obsahuje škodlivé látky.Zakázané sú aj zvyšky jedla pre ľudí,keksy,čokoláda.

    

Príjemný domov

Do každej klietky v byte patrí základné vybavenie . okrem toho by mala mať aj dalšie príslušenstvo ,ktoré slúži na zábavu .Dávajte však pozor , aby ste králičiu klietku týmto príslušenstvom príliš nezapratali .Inak by v nej bolo primálo miesta a trpasličie králiky by sa v nej nemohli dobre pohybovať.

Miska na krmivo :
Používajte iba ťažké ,ale glazované kameninové misky,najlepšie s okrajom prehnutým dovnútra ,aby králik nemohol ľahko roztrúsiť potravu .Plastové misky králiky rady ohrýzajú a ľahko ich možno prevrátiť . Mladým králikom sa dávajú menšie misky ,pretože rady vlezú do krmiva . Inak používam misky s priemerom asi 15cm.




Domček na leňošenie :
Králiky potrebujú domček, do ktorého sa môžu utiahnuť a v ktorom sa cítia bezpečne . Či ho kúpite hotový alebo si ho vyrobíte sami riadte sa týmito radami :
-Pre králiky sú vhodné iba drevené domčeky .
-Plochá strecha poskytne trpasličiemu králikovi dalšie miesto na oddych .
-Mládatá trpasličich králikov rastú. Radšej sa rozhodnite pre väčší domček ,aby neskôr v ňom nemali málo miesta.
-Občas sa dva králiky v klietke poškriepia .Ak jeden z nich ujde do domčeka a druhý -útočník-ho v ňom zaženie do kúta druhý východ zabráni dalšiemu stupňovaniu sporu .




Anatómia a zmysly králika

Nos -100 Miliónov čuchových buniek králikovi umožňuje zachytiť najmenšie pachové stopy.Ľudia sa zhovárajú slovami ,králiky si správy odovzdávajú pachovými stopami . Pre králika je dôležité ,aby mal označený svoj revír .





Hmatové fúzy - Nachádzajú sa v oblasti nosa a papuľky,nad očami a na lícach .Pomáhajú mu orientovať sa napr. v podzemných priestoroch.







Pazúry - Vyhrabať si podzemný priechod je pre králika súčasťou stratégie prežitia .Pazúry mu pri tom slúžia ako pracovný nástroj ,a aby boli funkčné ,musia neustále dorastať .


 Oči - Zorné pole 360 stupňov králikovi umožňuje  sledovať svoje okolie v panoramatickom zábere,aj smerom hore.okrem toho má schopnosť dobre vidieť aj pri zlých svetelných podmienkach.Vdaka tomu je králik schopný včas rozpoznať svojho nepriateľa a utiecť .






Zuby - Králikovi narastú 10cm za rok a obrúsia sa iba intenzívnym hryzením .Trpasličie králiky stále potrebujú niečo na obhrýzanie.




Ušnice - Pripomínajú lievikovité antény .A králik ich môže vykrúcať aj jednotlivo . Nemusí ani pohnúť hlavou a ušami môže monitorovať celý priestor okolo nej . Vdaka svojmu vyvinutému sluchu reaguje králik na všetky hlasité zvuky veľmi citlivo .





Jazyk - V ústnej dutine a v pažeráku králika sa nachádzajú chuťové poháriky .Králik rozlišuje sladkú , slanú,kyslú,horkú chuť . Najradšej má šťavnaté rastliny a voňavé seno .